Gölbaşı Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Gölbaşı tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Gölbaşı ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Gölbaşı tanıtım sayfası.
 
 
Gölbaşı Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Gölbaşı, şehir hayatından uzaklaşmak için Ankara ve çevre illerde yaşayanların özellikle tatil günlerinde gitmeyi tercih ettikleri turistik bir sayfiye bölgesidir.

Hem tarihi ve kültürel varlıkları hem de alternatif doğa ve turizm aktiviteleri ile Ankara'nın oldukça ilgi gören bir ilçesi olan Gölbaşı'nda görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler şöyle:

Mogan Gölü: "Ankara'nın denizi" olarak tabir edilen ve ilçeyi çevreleyen iki gölden biri olan Mogan Gölü'nün çevresinde çok sayıda rastoran, cafe, otel, piknik alanları ile aktivite sahaları bulunur. Yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, su sporları, iskeleleri göle uzanan cafe ve restoranları ile Mogan Gölü, Gölbaşı İlçesi'nde görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Eymir Gölü: Ankara sınırları içindeki en huzurlu ve sakin yerlerden biri olan, etrafı çam ağaçları ile kaplı olan Eymir Gölü, Gölbaşı'nı çevreleyen diğer göldür. Ortadoğu Teknik Üniversitesi sahası içerinde yer alan ve ODTÜ kimlik kartı ya da yıllık üyelik ile girilebilen gölde su sporları, dağ bisikleti, doğa yürüyüşleri gibi aktiviteler yapılabildiği gibi, gölü çevreleyem restoran ve caferlerde de vakit geçirilebilmektedir.

Beynam Ormanları: Ankara'ya 40 km mesafede bulunan Beynam Ormanları ismini yakınındaki Beynam Köyü'nden almaktadır. Ağırlıklı olarak sarıçam ve bodur meşe ağaçlarından oluşan 1600 hektar genişliğindeki ormanın önemli özelliği doğal orman alanı olmasıdır.

Moganpark: Mogan Gölü'nün yanına, 60 hektarlık geniş bir alan üzerine kurulu park özellikle piknik alanı olarak çok rağbet gören bir yerdir. Aynı zamanda park alanında cafe ve restoranlar, aktivite alanları ile bir adet amfi tiyatro bulunmaktadır.

Atatürk Sahil Parkı: İlçe merkezinde olan bu park Mogan Gölü kıyısındadır. Çay bahçeleri, piknik alanları, yürüyüş yollarının bulunduğu parkta festival gibi büyük etkinlikler de düzenlenmektedir.

Tulumtaş Mağarası: 1992 yılında 1. Derece doğal sit alanı ilan edilen mağara Ankara'ya 15 km uzaklıktadır. Karayatak tepe mevkiinde bulunan mağaranın toplam uzunluğu 5 km, genişliği ise 1,5 km'dir. Ayrıca yine Gölbaşı ilçe sınırları içinde Koparan Taşdeve Mağarası, Gerder Mağarası, Selametli Mağarası, Karacaören Mağarası ve Cimşit Mağarası da bölgede görülmeye değer diğer doğal güzelliklerdir.

 
 
 

Gölbaşı Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Siz de Gölbaşı için bir öneri ekleyin
Mogan Gölü
Mogan Gölü
Ankara'nın Gölbaşı ilçesine bağlı Mogan Gölü, neojen arazisinde oluşmuş ve yükseltisi 972 m'dir. Tektonik bir olukta yer alan göl, birkaç tane akarsuyla beslenir ve Eymir Gölü ile de bağlantılıdır. [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 1 Mayıs 2012, Salı - Yorum Sayısı : 0
Eymir Gölü
Eymir Gölü
Ankara'da deniz özlemi çekenler ve şehir hayatından uzaklaşmak isteyenlerin vazgeçilmez adresidir. Eymir Gölü, Ankara'nın belki de en sevilen doğa güzelliklerinden biri. ODTÜ sahası içinde bulunan göl ve çevresinde doğa ile [Yazının Devamı]

Zeynep Hüvel Keleş - 13 Mart 2012, Salı - Yorum Sayısı : 0
 
 
Peki Gölbaşı hakkında sen neler düşünüyorsun?

En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
Tarihi eserleri, bol çeşitli salatası ile Karadeniz'e açılan Amasra'yı gezmek için Amasra turları sayfamıza bir göz atın.

İstanbul'dan Alaçatı ne kadar uzaklıkta? İstanbul Alaçatı Arası Kaç Kilometre? sayfamızı inceleyin, hem mesafe hem de yol tarifi hakkında bilginiz olsun.

Bodrum tatilinizde nerelerde yemek yenilir? Bodrum'da yemek yenilecek yerler sayfamızda gezgin görüşlerini okuyun, siz de tavsiyede bulunun.

Seyahat Tüyoları